Дніпровський район
www.dnipr.dp.gov.ua


Начальник Слобожанського бюро правової допомоги Владислав Колесников в якості спікера взяв участь у конференції, організованій Асоціацією міст України для керівників, а також юристів органів місцевого самоврядування, зокрема об’єднаних територіальних громад та міст обласного значення.
Під час конференції Владислав Колесников розповів про роботу системи БПД та розкрив ряд практичних аспектів організації роботи юридичної служби в органах місцевого самоврядування. Зокрема, Владислав Колесников зосередив увагу аудиторії на таких напрямках роботи, як кадровий і договірний. А також окремо висвітлив тему створення комунальної установи з надання безоплатної первинної правової допомоги. Говорячи про побудову справжньої юридичної служби на основі цих напрямків, слід коротко зупинитися на кожному з них.
Кадровий – найбільш розповсюджений спосіб упорядкування юридичної роботи органу місцевого самоврядування. Важливо пам’ятати, що при такому підході необхідно робити ставку саме на людський потенціал. «Увагу тут необхідно звертати саме на бажання особи працювати на благо громади і відкривати дорогу молодим, незіпсованим старою бюрократичною машиною людям, даючи їм можливість паралельного розвитку в процесі роботи, - упевнений начальник Слобожанського бюро. - Перш за все, необхідно розуміти, що люди з гуманітарним складом розуму здатні видавати несподівані інсайти, реалізація яких може позитивно вплинути на результати роботи органу в цілому. А тому важливо не завантажувати цих людей сухою канцелярською або не профільною роботою. Краще за все залишити юристу можливість проявити свої творчі здібності навіть при написанні позову до суду або відповіді на звернення громадянина – результат не змусить чекати.
Договірний підхід побудови юридичної роботи передбачає відсутність штатного працівника як такого. І саме цей напрямок стає зараз найбільш популярним серед органів місцевого самоврядування. З’явився він завдяки тому, що в Україні утворились приватні організації, які спеціалізуються саме в напрямку розвитку місцевого самоврядування, в тому числі і юридичному. На підставі дозволу сесії місцевої ради з такою організацією укладається спеціальний договір. При цьому, відпадає необхідність обладнання робочого місця, затвердження штату, реалізації трудових і соціальних гарантій, таких як відпустка чи лікарняний. Орган отримує кваліфікований юридичний супровід від юридичної компанії, заощаджуючи кошти місцевого бюджету на штатних зарплатах. До речі, зовсім не всі громади мають можливість запросити на роботу кваліфікованого юриста, оскільки робота у сільських населених пунктах останніх не приваблює. Знову ж таки, віддалена робота на договірних засадах дозволяє вирішити цю проблему. Ще одним плюсом такої роботи є поступова монополія адвокатури, яка незабаром торкнеться також і цих органів. Необхідність у штатних юристах відпаде як така, оскільки вони не матимуть права представляти громаду у судах, тоді як договір з адвокатом як раз стане в нагоді. Окрім усього іншого, в такому договорі можна прописати й інші умови, наприклад проведення правопросвітницьких заходів у громаді та консультацій.
Особливий акцент спікер зробив на третьому, найменш поширеному по Україні, але дуже важливому напрямку – створенні спеціалізованої комунальної установи з надання первинної правової допомоги. Розглядаючи соціальні інтереси громадян як основний принцип розбудови в Україні правової держави, можна впевнено сказати що кваліфікована безоплатна правова допомога і правопросвітництво стали невід’ємними супутниками територіальних громад. Серед інших, саме органи місцевого самоврядування є суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги в Україні. Законодавець наділив їх повноваженнями створювати відповідні спеціалізовані установи. Владислав Колесников зауважив, що незважаючи на дію цієї законодавчої норми, в Україні досі зареєстровано всього декілька таких установ. «Створення подібної установи дозволяє значно підвищити рівень правової спроможності громади, а тому потребує досконалого підходу, а також навчання працівників, які будуть безпосередньо здійснювати цю роботу», - підкреслив спікер.
Аудиторія дуже позитивно сприйняла виступ фахівця системи БПД. Обговорення можливостей системи продовжилось і у другій частині конференції, яка пройшла у форматі "питання-відповіді". Учасники зустрічі змогли задати модераторам і своїм колегам найактуальніші питання та отримати практичні чіткі відповіді, що спираються на реальний професійний досвід.
Слобожанське бюро правової допомоги знаходиться за адресою: Дніпровський район, смт.Слобожанське, вул. В.Сухомлинського, 42.
Перший дніпровський місцевий центр з надання БВПД працює за адресою: м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52.
Всеукраїнська гаряча телефонна лінія – 0800213103 (цілодобово та безкоштовно з мобільних і стаціонарних телефонів у межах України).